„Dunav“ ‒ partner od ugleda i poverenja

objavljeno 07.07.2022.

Ivana Soković, predsednica Izvršnog odbora „Dunav osiguranja“

 

U budžet Republike Srbije, ta kompanija uplatila je dividendu u bruto iznosu od 1,2 milijarde dinara, što s dividendama iz prethodnih godina, počev od raspodele dobiti za 2015, čini iznos od 4,86 milijardi dinara, gotovo 60 miliona više od iznosa dokapitalizacije 2014. godine.

Кompanija „Dunav osiguranje“ vodeće je osiguravajuće društvo na domaćem tržištu. Rezultati poslovanja potvrđuju njenu lidersku poziciju osvojenu brižno stvaranim ugledom i poverenjem klijenata. O poslovnim dometima i razvojnim planovima Кompanije, za „Blic“ govori Ivana Soković, predsednica Izvršnog odbora „Dunav osiguranja“.

Кakvi su osnovni pokazatelji poslovanja Кompanije?

Uz zaključenih oko dva miliona polisa, u 2021. godini ostvarili smo bruto premiju od blizu 31,6 milijardi dinara ‒ za 6,4% više nego u prethodnoj godini. U neživotnim osiguranjima postigli smo rast od 5,2%, a u životnim čak 17,3%, što daleko nadmašuje ukupan rast tržišta životnih osiguranja od 3,6%. Iako su nam likvidirane štete znatno nadmašile iznos zabeležen u 2020, što se nastavlja i u ovoj godini, pogotovo u životnim osiguranjima, ostali smo dosledni u svom prijateljskom i odgovornom odnosu prema klijentima koji su uvek adekvatno obeštećeni u najkraćem mogućem roku. Naše polise životnih osiguranja garantuju pokriće u slučaju epidemije i mi ih nismo menjali uprkos pandemiji koronavirusa, a prvi smo na našem tržištu ponudili polise putničkog zdravstvenog osiguranja sa uključenim rizikom od kovida, kao i svih budućih epidemija i pandemija za putovanja u sve zemlje sveta. Iskustvo građeno decenijama govori nam da poverenje klijenata ne sme nikada biti poljuljano i da je odgovoran odnos prema njima na duge staze najbolja investicija. Zato nije slučajno što „Dunav“, po bruto fakturisanoj premiji, zauzima deveto mesto na listi TOP 100 SEE najbolje rangiranih osiguravajućih društava u jugoistočnoj Evropi.

Šta mogu očekivati akcionari „Dunava“ nakon tako uspešne poslovne godine?

Кompanija je u 2021. godini ostvarila neto dobitak u iznosu od 2,5 mlrd. dinara, koji je danas isplaćen u vidu dividendi akcionarima, u ukupnom bruto iznosu od 1,57 mlrd. dinara, odnosno u bruto iznosu od 103,44 dinara po akciji. U budžet Republike Srbije, u skladu s njenim učešćem u kapitalu Кompanije od 76,70%, uplaćena je dividenda u bruto iznosu od 1,2 mlrd. dinara, u Akcionarski fond, čije je učešće 3,61%, uplaćeno je bruto 56,7 miliona, a ostalim akcionarima sa učešćem od 19,69% u kapitalu Кompanije uplaćeno je bruto 309,3 miliona dinara.

Prepoznajući značaj „Dunava“ za stabilnost privrednog i ekonomskog sistema, Vlada Republike Srbije na čelu sa tadašnjim premijerom a sadašnjim predsednikom države Aleksandrom Vučićem, 2014. godine je na ime dokapitalizacije uplatila Кompaniji 4,8 mlrd. dinara. „Dunav“ je opravdao ukazano poverenje. Profesionalno upravljanje Кompanijom uz promene poslovnog modela doveli su do njenog oporavka, stabilizacije poslovanja i stvaranja pretpostavki za dalji rast i razvoj, te je „Dunav“ danas u mogućnosti da generiše značajne stope prinosa svojim akcionarima. Ilustracije radi, u periodu od 2014. godine do kraja 2021. ostvaren je rast bruto premije osiguranja i saosiguranja po godišnjoj stopi od 7,62%. Ukupna aktiva porasla je za više od dva puta ‒ sa 28,8 na 60,8 mlrd. dinara, investiciona aktiva je veća za 2,4 puta ‒ od 16,3 na 38,9 mlrd. dinara, likvidna investiciona aktiva veća je za skoro četiri puta ‒ sa 8,9 na 33,7 mlrd. dinara, dok je kapital dva puta veći ‒ iznosio je 8,9, a sada je 18,5 mlrd. dinara. Akcionarima Кompanije redovno se isplaćuju dividende, a u državni budžet počev od raspodele dobiti za 2015. godinu do danas uplaćene su dividende u ukupnom iznosu od 4,86 mlrd. dinara, što je za gotovo 60 miliona više od iznosa dokapitalizacije.

U vlasničkoj strukturi „Dunava“ više nema društvene svojine. Кoje su prednosti te promene?

U „dunavskoj“ poslovnoj agendi, zabeležili smo još jedan uspešno okončan a veoma izazovan zadatak ‒ svojinsku transformaciju društvenog kapitala u akcijski. Pre dokapitalizacije od strane države u decembru 2014. godine, učešće društvene svojine u ukupnom kapitalu „Dunava“ iznosilo je čak 94,61%, nakon čega je smanjeno na 51,86%, ali je „Dunav“ i dalje bio jedina osiguravajuća kuća na ovom prostoru sa tako visokim udelom društvene svojine. Imajući u vidu neprimenljivost i prevaziđenost pravnog okvira koji se odnosi na društvenu svojinu, bili smo u nepovoljnijem položaju u odnosu na konkurenciju, ali i u odnosu na ostale učesnike na finansijskom tržištu. To pitanje rešeno je izmenom i dopunama Zakona o osiguranju usvojenim u aprilu 2021. godine. Celokupan kapital u Кompaniji dobio je titulara, ojačana je njena kapitalna osnova i obezbeđena dugoročna stabilnost i solventnost. To su osetili i zaposleni i bivši zaposleni koji su dobili besplatne akcije kojima mogu slobodno da raspolažu.

Кakva su očekivanja s obzirom na poslovni ambijent u 2022. godini?

U ovu godinu ušli smo s ambicioznim planovima, nastavljajući uzlaznu tendenciju u obuhvatu i premiji osiguranja. Već u prvom kvartalu premija neživotnih osiguranja za 12 odsto je veća nego u istom periodu prošle godine, ali su veće i likvidirane štete, pre svega u životnim osiguranjima i u osiguranju motornih vozila zbog znatnog skoka cena zamenskih delova.

U našem fokusu u narednom periodu biće nastavak digitalizacije poslovnih procesa, dalji razvoj osiguranja poljoprivrede s obzirom na njen nemerljiv značaj za privredu zemlje, unapređenje postojećih usluga, a naročito dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja, te razvoj i ponuda novih. „Dunav“ će i nadalje biti podrška državi u realizaciji velikih infrastrukturnih projekata, kao i društvenoj zajednici, pre svega u projektima namenjenim deci i omladini.

 

 

Pročitajte